Follow by Email

13 Ocak 2013 Pazar

PARASIZ

“Kimsece bilinmediği, hatta düşünülmediği sanılan bir fikir parçacığına sahip olmanın yol açtığı müthiş güven ve kendini beğenmişlik eninde sonunda kişinin kendi kuyusunu kazacaktır.” Jean-Paul SARTRE


“Kimsede bir dilin tapusu yoktur ve ancak herhangi bir dil kullanılarak yazı yazılabilir. O halde kimse “bu yazı benimdir” diyemez, onu sahiplenemez ve bundan para kazanmamalıdır. Dil tüm insanlığın dilidir. Konuşabilme ve yazabilme, yani anlaşabilme yetisi adeta insanın herkeste istisnasız bulunan müşterek bir özelliğidir. Tabii kiminin az, kiminin fazladır. Fakat bundan doğal bir yetenekmiş gibi söz edip eşitlik bozucu bir fayda sağlanmamalıdır. Yazı sadece kendisinindir, dil isimli soyut bir ortaklığındır, medeniyetin doğuşundan beri süregelen bir söylemindir, dolayısıyla herkesin yazısıdır.
Bana gelince, peki ben neden bu yazının bulunduğu kitaptan para kazanmaktayım? Çünkü maalesef kitaplar artık liberal ekonominin bir malı, hatta orospusu haline gelmişlerdir. Ama ben dil ile ifade edilen tüm bilgilerin bedava paylaşılmasının gerektiği bir dünya hayal ediyorum ve sadece bunu kanıtlamak için yazıyorum. Başarılı olursam ve tüm bunlar bedavaya gelirlerse eyvallah, ki olmaması için hiçbir sebep yok, tüm altyapı hazır, üstyapı ise değiştirilmek ve bu yeni düzene uydurulmak için can atıyor. Bilgisayar ve internet sağolsun artık maliyet de yok, çünkü tüm bilgiler hiçbir masraf olmaksızın dijitalleştirilebiliyorlar. Bu sayede umarım bir gün bu kitap da bedavalaşır, parasal değerini yitirir, bir meta olmaktan çıkar ve insanlığın doğal malı haline gelir. Çünkü insanlar bunu hak ediyorlar, çünkü buna muhtaçlar, çünkü bilgiyi ortaya çıkaran, onu var eden zaten insandı. Bir elma ısırdı ve o elma sadece Adem'in değil, herkesin oldu. Umarım bir gün!
Eğer dediğim gibi olsaydı yukarıya yazdığım sahte epigrafı ünlü bir yazarın adının ardına saklanarak sizlere kakalamaya çalışmayacaktım belki de.”

Bu bir epigraf ve iki paragraf, 2008 yılında on milyon satmış ve yazarına milyonlar kazandırmış “Kitap” isimli kitaptan alıntılanmıştır ve Ortak Bilgi Havuzu'nun sağladığı hizmetler sayesinde sizlere bedava sunuluyor. Çünkü bu bilgi hepimizin. İyi günler ve bizi kullandığınız için teşekkür ederiz.

OBH

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder