Follow by Email

6 Haziran 2011 Pazartesi

ÖYKÜ

Az önce, öykü diye nitelendirdiğim her şeyin başındaki “öykü” ibaresini sildim. Açıkçası - açık olmayacaksam niye yazayım - kendimi birazcık ifade edebilip de sadece rahat ve mutlu olabilmek için bugüne kadar karaladığım bunca şeyin başına “Bu bir öyküdür haa, ona göre okuyun!” dercesine “öykü” yazmış olduğumdan ötürü çok mahcubum. Neyse, artık geçti galiba, hiçbirini öykü olarak göremiyorum. Belki her biri tek tek birer deneme (neyi denemedim?), belki de hepsi birden koca bir romanın sadece girizgahı, ama kesinlikle öykü değiller. Her sayfası yırtılıp parçalanarak rüzgarda dört bir yana savrulmuş bölük pörçük bir kitapçık diye nitelendirmek onları, nedense daha çok hoşuma gidiyor bundan böyle. Kimisi ilkokulda, lisede, üniversitede, kimisi çocuklukta, ergenlikte, gençlikte, kimisi Türkiye’de, Avrupa’da, Amerika’da, Doğu’da, kimisi gerçeklikte, kimisi düşlerde kalmış, ta oralara kadar dağılmış pek çok sayfa. Parça parça gibi gözüküyorlar, ama ah bir kereliğine bile olsa bir araya gelebilselerdi! Numaraları silinmiş. Üstelik tarihleri de yok. Şimdi kim toparlayacak bunları zaten! Bu saatten sonra dünyanın tüm ciltleri gelse de beceremez bence artık bunu.
Melekler mi dediniz? Pek doğru. Ey omuzlarımın üstündeki melekler, neredesiniz? Sevap-günah her şeyi yazmasını biliyorsunuz da neden şu acizane kulunuzun basit bir öyküsünü yazarak kendisine vermiyorsunuz, onu bu zor durumlara sokuyorsunuz? Her şeyi o mu hatırlamak, o mu toparlamak, o mu denemek zorunda? Bir şeyler bilse belki de daha iyi yazardı ve yaşardı bundan sonra. Sizden hayır yok, o halde bu iş de yine başkalarına devrediyor. Toplaması onlara kalmış, ister yapsınlar ister yapmasınlar. Ama eğer yapmazlarsa da hayatlarından çok fazla şey eksilmeyecek, emin olsunlar. Fakat ben ise daima böyle paramparça bir öykü olarak okunmaya devam edeceğim. İsterseniz kolaya kaçmak deyin buna, ama durum bu. Öyküm böyle.

4 yorum:

  1. bence sayfanızdaki reklamları kaldırın ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. sayfanızın kalitesini düşürüyor. saygılar.

    YanıtlaSil
  2. ekmek parası.
    şaka bi yana, oyun oynayıp puan toplarmış gibi para artışını görmek bile eğlenceli bir haz veriyor. o yüzden kaldırmayı düşünmüyorum. eğlence büyüktür kapitalizm.

    YanıtlaSil