Follow by Email

14 Mayıs 2011 Cumartesi

KAYIK

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Bu başlık öyle bir başlık olmalı ki aynen bir askerin miğferi, sancağı gibi fark edildiği anda altındaki metinin hangi harfler ordusuna mensup olduğunu belirtebilmeli. Bazen de gerekirse komutanlarıymışcasına hepsini temsil edebilmeli, anlaşmalar imzalayabilmeli, ne tür bir ideolojiye bağlı olduklarını gösterebilmeli.
Bence bu pek olmadı. Diğerine geçelim. Hem o daha kolay olacak gibi, görseli bile var çünkü.
Koca bir harf denizi. Yüzeyde bir kayık. Uzaktan bakarken göze çarpan şey elbette ki bulanık deniz değil, bu kayık. Her ne kadar trilyarlarca farklı su molekülünden oluşuyor olsa da sadece tek ve büyük bir rüya mavisi görebiliyoruz bütünde. Bir de kayığı. Fakat biraz yaklaşınca dalgaları da ayırt edebiliyoruz yavaş yavaş. Her birinin ayrı bir harf oluşu ise denizin ancak iyice yakınına geldiğimizde anlaşılabiliyor. Dalga dalga gelen m’ler kayığı çok zorluyor, ama kayık devrilmemekte kararlı. İçeriden bir olta sarkıtılıyor birden. Usul usul, sabırlıca bekleniyor. Neredeyse tüm metin taranmaya çalışılıyor. Sonunda bir harf takılıyor oltaya. Bu bir K, sonra A, sonra Y-I-K. Her denizde başka balıklar yaşıyor tabii, hep baştan kokan balıklar bunlar.
Bu da olmadı.
Zaten böyle zorlamanın pek bir faydası yok. Ne yapacaksa yine o yapacak: Başlık. Tüm bu soyutluğu bir solukta somutlamaya o kalkışacak.
Umarım başlıktan not kırılmıyordur. Nitekim çok önemliler. Birbirlerinden bu kadar farklı deniz içinde başka türlü nasıl bulacağız yolumuzu?

1 yorum:

  1. Cengiz Köprücü17 Mayıs 2011 09:44

    bu nasıl bir yazıdır? beğendim ama.

    YanıtlaSil